Genel

Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır? Metaverse Geleceği Nedir?

1
Prime Kong Planet by PAP
Prime Kong Planet by PAP

Türkçeye Sanal Evren olarak geçen Metaverse, son zamanların en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır? Metaverse Geleceği Nedir? Sorularına yanıt verdiğimiz bu içeriğimiz, rehber niteliği taşımaktadır. Yatırım tavsiyesi içermeyip, sadece bilgi verilmektedir.

1992 yılında ilk kez bir bilimkurgu romanında karşılaşılan bu kavram, temelde kurgusal bir dünyayı nitelemektedir. Ortaya atıldığı dönemde, aşırı abartılı bulunmuş ve olumsuz şekilde eleştirilmiştir.

2020 yılının sonlarına doğru Facebook’un Sanal Evren ile alakalı yaptığı çalışmalar neticesinde gündeme yeniden gelmiş ve Metaverse Geleceği Nedir, arsa nasıl satın alınır gibi soruların da türemesine sebep olmuştur. Peki, en sade haliyle Metaverse nedir?

Metaverse Nedir?

Metaverse ne demek? Sanal bir dünya oluşturmayı hedefleyen Metaverse, tıpkı şuan yaşadığımız dünya gibi bir alan vadetmekte, bu alanda arsa alınarak eğlence mekanlarının, eğitim alanlarının, evlerin, okulların, marketlerin ve diğer oluşumların inşa edilmesini sağlamaktadır. Fakat dünyamızda olduğu gibi bu yapılar çimento ve tuğla ile değil, çeşitli kodlar ile oluşturulmaktadır.

Bu yapay evrene bilgisayar ve diğer akıllı cihazlardan erişmek mümkün olduğu gibi, sanal evren gözlükleriyle de erişerek; sanal bir dünyaya adım atabilirsiniz. Gözlüğü taktığınız süre boyunca sanki gerçek hayatta yaşıyormuşçasına eğlence mekanlarına gidebilir, arkadaşlarınızla (avatar görüntüleri) ile sohbet edebilir ve vakit geçirebilirsiniz.

İnternetin geleceği olarak görülen Metaverse yeterince geliştiği takdirde insanlar sanal gerçeklik cihazlarını kullanarak sinemaya, eğlence mekanlarına gitme, kafede arkadaşlarıyla buluşma gibi birçok aktiviteyi fiziksel bir eylem gerekmeksizin yapma fırsatını yakalayacaklardır.

Metaverse almak isteyenler, aşağıda yer alan başlıkları inceleyerek gerekli tüm bilgilere sahip olabilir.

 

Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır? Metaverse Geleceği Nedir?

Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır? Metaverse Geleceği Nedir?

Metaverse Geleceği Nedir?

Özellikle arsa yatırımı yapmak isteyen kişilerin sıklıkla araştırdığı Metaverse geleceği nedir? Sorusu, çeşitli görüşlerle yanıtlanabilir.

Uzun süredir oyunlarda kullanılan sanal gerçeklik teknolojisi, Metaverse geleceği ile önemli ölçüde geniş bir alana sahip olacak. Evren içerisinde kişilerin 3 boyutlu avatarları olabileceği gibi; çalışmak, gezmek, alışveriş yapmak, sinema ya da konsere gitmek gibi birçok günlük aktivite de kolaylıkla gerçekleştirilecek.

Sunduğu avantajlar, vadettiği kolaylıklar ve arkasında bulunan güçlü şirketler, Metaverse projesinin geleceği olduğu konusunda fikir vermekte. Facebook tarafından büyük yatırımlar yapılan bu sanal evren projeleri, günümüz için henüz yeterli seviyede olmasa da; ilerleyen dönemlerde günümüz internetinin yerini alabilir.

Bunun yanı sıra geleceğin ödeme yöntemi olarak görülen kripto para birimleri, Metaverse’te de önemli bir yere sahip. Tüm bu parçalar birleşince, ortaya bilim kurgu filmlerini aratmayan bir gelecek çıkıyor. Şimdiden Metaverse üzerinden arsa alan kişiler, bulundukları konumların değerlenmesi ile kar etmiş durumda. Fakat bu projenin henüz gelişme aşamasında olduğunu bilmekte, buna göre hareket etmekte fayda var.

Bunlara ek olarak, Metaverse projesi geliştirildiği takdirde hiç şüphesiz birçok meslek dalının da ortaya çıkmasında etkin rol oynayacaktır. Gerçekleştiği takdirde birçok avantajı da beraberinde getireceği Sanal Evren ya da Evrenlerde geleceği olabilecek meslekler şu şekilde sıralanabilir;

 1. Dijital moda tasarımcısı
 2. Ekosistem geliştirici
 3. Metaverse etkinlik koordinatörü
 4. Dijital sözleşme avukatı
 5. Metaverse tur rehberi
 6. Metaverse evren tasarımcısı
 7. Metaverse güvenlik uzmanı
 8. Yazılımcılar

Örnek bir metaverse arsa planı;

Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır? Metaverse Geleceği Nedir?

Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır? Metaverse Geleceği Nedir?

Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır?

Metaverse arsa nasıl satın alınır sorusu, yatırım yapmak isteyen birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Metaverse arsa fiyatları ne kadar, nasıl satın alınır, nereden alınır? Tüm merak edilenleri bu başlık altında yanıtladık.

Metaverse’ün çeşitli kripto para birimleri ile varlık ve arsa alıp satabilecekleri sanal bir dünya olduğunu açıklamıştık. Tıpkı dünyamızda olduğu gibi bu sanal dünyada da kara parçaları bulunmakta ve NFT olarak adlandırılmaktadır. Satın alan kişiye, benzersiz bir blok zinciri verilir ve kişi bu alanın sahibi olur.

Belki de Metaverse ekosisteminin en karlı yatırım aracı olan araziler, zamanla değer kazanabilen varlıklardır. Satın alınabildiği gibi bir başkasına da kiralanabilen bu alanlar, zaman içerisinde bir gelir kapısı dahi olabilir.

Arsa boyutları, evrenden evrene değişiklik gösterebilmektedir. Gerçek dünyada arsa alınırken arsanın özelliklerine göre bir değer biçildiği gibi; sanal dünyada da aynı kurallar geçerlidir. Fakat bu arsalar gerçek paralarla değil, kripto para birimleri ile satın alınabilmektedir. Metaverse arsa nasıl satın alınır? Sorusunu yanıtlamadan önce, Güvenilir Metaverse arsası satan platformları bilmeniz gerekiyor.

Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır? Metaverse Geleceği Nedir?

Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır? Metaverse Geleceği Nedir?

Metaverse Arsası Satan Platformlar

Metaverse arsası satan platformlar araştırılırken ilk olarak güvenilir olup olmadığına dikkat edilmelidir. The SandBox, OVR ve Decentraland metaverse (sanal dünya) arsalarının satıldığı ve güvenilir olduğu düşünülen platformlardandır. Doğrudan bu sitelerden alışveriş yapmak yerine, Pazar yerlerinden de pazarlık yaparak arsa alabilirsiniz. Metaverse alınabilen pazaryerleri ise şu şekildedir;

 1. Genesis City
 2. İo
 3. myneighboralice
 4. Lunacia
 5. Axie Infinity
 6. Blocktopıa
 7. Dvision Network
 8. MatrixWorld Land Sale

Metaverse satın alınabilen sitelerden birine karar verdikten sonra, belirli adımları uygulayarak sanal arsa alabilirsiniz.

Metaverse Arsa Satın Alma Yöntemleri

 1. İlk olarak bir kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekmekte. Güvenilir bir borsadan dijital cüzdan alabilirsiniz.
 2. Arsa alacağınız sitede kullanılan kripto para birimlerinden birini, kripto para borsasından satın alın.
 3. Ardından coinlerinizi, arsa alacağınız platformdaki hesabınıza aktarın.
 4. Bütçenize göre bir arsa ve parsel seçerek satın al butonuna tıklayın.

Bu işlemlerin ardından arsa sahibi olabilirsiniz. Ek olarak dilerseniz arsanıza bir bina inşa edebilir ya da kiralayabilirsiniz.

Metaverse Arsa Fiyatları Ne Kadar?

Metaverse arsa fiyatları ne kadar? Sorusu, alacağınız arsanın boyutuna ve konumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. 100 dolara bir arsa alabileceğiniz gibi, 10 bin dolara da alabilirsiniz. Bu tamamen bütçenize ve yatırım yapmayı düşündüğünüz arsanın özelliklerine bağlı olarak değişmektedir.

En Popüler Metaverse Coin Projeleri

En popüler Metaverse coin projeleri konusuna, Metaverse nedir, nasıl arsa alınır ve geleceği nedir? Sorularını yanıtladıktan sonra geldik. Metaverse coinleri; BTC, ETC ve diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi kripto para borsalarında kolaylıkla satın alınabilmektedir.

En popüler metaverse coin projeleri olmalarının yanı sıra, yükselmesi beklenen coinler şu şekilde listelenebilir;

 1. Worldwide Asset eXchange (WAX)
 2. Decentraland (MANA)
 3. Starlink (Starl)
 4. Axie Infinity (AXS)
 5. The Sandbox (SAND)
 6. Aavegotchi (GHST)
 7. Ufo Gaming (UFO)
 8. THETA
Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır? Metaverse Geleceği Nedir?

Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır? Metaverse Geleceği Nedir?

Metaverse Amacı Nedir?

Metaverse, sanal dünya oluşturarak insanların daha rahat ve konforlu bir alanda vakit geçirmesini hedeflemektedir.

Metaverse Dünyası Nedir?

Metaverse dünyası, sanal bir evrendir. Bu sanal evren geliştiği takdirde dünyada yapılabilen birçok şeyin minimum eforla gerçekleşeceği bir ortam olacaktır.

Metaverse Ne Kadar?

Metaverse, sanal evrendir dolayısıyla bir fiyata sahip değildir. Fakat metaverse içerisinde bulunan alanlar, arsalar ve diğer unsurlar bir bedele sahiptir. Bu, alınacak olan unsurun türüne ve özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

nftanaliz

Solana Coin Ne Kadar Olur?

Önceki Yazı

NFT Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur? Nasıl Satılır?

Sonraki Yazı

You may also like

1 Yorumunuz

 1. At this time I am going to do my breakfast, once having my breakfast coming over again to read additional news.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Genel